Par kurioziteta o majčinstvu
- Ivana Štulić
- May 14
- 3 min read
Osim teških tema koje obrađujem u knjizi 100 lica majčinstva, red je i za par onih light tema koje su meni izmamile osmijeh na licu više puta. :)
1. Linija posred trbuha
Kad sam bila trudna, pročitala sam da majke često dobiju uzdužnu liniju posred svog trbuha (iako ne sve) i pitala sam se hoće li se to dogoditi i meni. Dogodilo se. Imala sam pravu liniju od ispod grudi preko pupka pa sve do dna trbuha koja se počela pojavljivati u drugom tromjesečju i postajala je sve izraženija kako je trbuh rastao. Stručni naziv je Linea nigra, dobije je oko 90% žena u trudnoći i ona nastaje zbog povećanih razina hormona, no nitko ne zna koja joj je funkcija. Nakon poroda blijedi i nestaje u roku od par tjedana ili mjeseci, a kod manjeg broja žena čak i ostaje. Meni je izblijedila s vremenom i sad mi je trbuh kao nekad. Haha (barem što se linije tiče).
2. Bebe liče na tatu
Jedno od prvih komentara koji ćete čuti o vašoj bebi od drugih ljudi je „Liči na tebe.“ Ili „Liči na tatu.“ Ovisi s kime pričate. :D Obično prijatelji i obitelj oca vide više sličnosti s njim, kao i majčini prijatelji i obitelj s njom. Logično. No, statistike govore da djeca, pogotovo ona mala u prosjeku više liče na očeve. Evolucija je i to dobro smislila. Naime, kako se za razliku od majčinstva, očinstvo ne može sa sigurnošću potvrditi, tj. otac ne može biti (bez testa) siguran da je dijete baš njegovo, majka priroda se pobrinula da se otac više identificira s bebom tako da ono ima više karakteristika lica svog oca. Kad se otac tako prepozna u djetetu, veća je šansa da će ostati i nastaviti se brinuti za njega ili nju. Mudro, zar ne?
Mame, ako vas to baca u očaj, znajte da što je dijete starije to je sličnost s očevima sve manja. 😊
c. Tvoje krvne stanice dio su djeteta
Kao utjeha za to što je Majka priroda napravila da djeca više liče očevima može poslužiti činjenica da stanice vašeg fetusa ostaju u vama, majci, još godinama, ponekad i desetljećima nakon poroda, a isto vrijedi i obrnuto. Vaše dijete nosi vaše stanice u sebi, naime majčine stanice pronađene su u krvi, tkivima i organima čak i odraslih osoba. Postoje razna istraživanja zašto je tome tako i je li to pomaže funkcioniranju organizama, ili nekad čak i odmaže, ali jedno je sigurno – povezani ste zauvijek.
d. Pećinska ja
Bilo mi je zanimljivo kako sam u neki trenucima osjetila u sebi porive ili misli koje su mi se činile evolucijski vrlo stare. U jednom poglavlju u knjizi sam pisala o tome kako sam imala potrebu umiriti i tuđu bebu kad sam čula njezin neutješni plač, a posebno mi je ostalo u sjećanju i kada je moj partner prvi puta otišao od kuće u centar grada na par sati. Do tada je odlazio već mjesec dana na posao, ali posao je bio preko puta mjesta gdje smo stanovali i to nisam tako intenzivno doživljavala. Zato kad je prvi put otišao po mojoj procjeni daleko, baš sam se osjetila kao pećinska ja od koje je mužjak otišao u nepoznato i više se nisam osjećala toliko fizički sigurnom kao prije. Nisam ispaničarila i sve je dobro prošlo, ali bilo mi je zanimljivo promatrati buđenje tih nekih stvarno praiskonskih instinkata u sebi.
e. Zašto govorim u trećem licu?
Jednom kad postaneš mama, postane i normalno govoriti o sebi u trećem licu: „Mama će ti sad promijeniti pelenicu.“ „Dođi, mama ti je spremila nešto lijepo za obući.“, „Mama ti je nešto fino skuhala, mmm, njam, njam.“ To je, bar kod mene, počelo odmah kad se rodila. Nemam pojma otkud mi to, i kad sam se ulovila da tako govorim bilo mi je smiješno. Ali, nisam prestala. Inače sam čitala u knjigama da je dobro djeci puno pričati i objašnjavati, a najlakše je tako opisivati što u tom trenutku radiš. No, zašto mora biti u trećem licu, nisam sigurna. Kratka Internet pretraga je otkrila da nisam jedina i da mnogi drugi roditelji tako govore svojoj djeci. Čak postoji i termin za to – ilizam. Razlog iza toga nije sasvim poznat, ali se čini da bi mogao biti da djeca takav govor lakše razumiju. Ako kažeš „dodaj to mami“, lakše joj je skužiti nego „dodaj to meni“. Hm, ima smisla. Ali i dalje zna biti smiješno. Pogotovo kad to kreneš raditi stalno i s drugima: „Tata daje mami pusu.“ Haha. Bar nam nije dosadno. Btw, kad krenu i oni pričati, onda je bolje početi ispravno koristiti zamjenice i lica kako bi naučili točnije govoriti.
Nadam se da vas je ovo zabavilo. :)
Izvori:
Ostale blog postove o majčinstvu pronađite ovdje.

Comments